Najistaknutiji regionalni hip-hop aktivista i DJ, Phat Phillie, od 25. februara do 21. marta održaće veliku kolekcionarsku izložbu „Memory Lane – 40 godina hip-hopa“ u predivnom enterijeru Instituta Liszt (Mađarski kulturni centar, Evropski trg u Zagrebu). Svi ljubitelji hip-hopa i urbane kulture nikako ne bi smeli da propuste ovu manifestaciju, na kojoj će, između ostalog, biti predstavljena kompilacija Zagreb Rap Demo (1985–1992), katalog sa fotografijama beogradskog fotografa Marka Obradovića Edgea o njegovoj kolekciji memorabilija, dok će se publici predstaviti pobednice She Raps takmičenja iz Portugala, Belgije, Francuske, Slovenije i Crne Gore. Međunarodni duh izložbe dodatno će osnažiti eksponati mađarskih kolekcionara DJ GYöReMiXa! i Krisztiana Kindlera, koje će posetioci moći da vide na prvom spratu Instituta Liszt. Uskoro će biti najavljeno još mnogo dodatnog sadržaja koji je u pripremi, a svakako treba napomenuti da će ulaz biti besplatan za sve posetioce.
Tokom pandemije koronavirusa, Phat Phillie je počeo da digitalizuje stare radijske emisije „Electro-Funk Premijera“ i „Rap Attack“ Slavina Balena sa nekadašnjeg zagrebačkog Radija 101, koji je bio ključan za razvoj hrvatske, pa i regionalne hip-hop scene. Tada je pronašao neverovatne, nikada objavljene zagrebačke rap demo snimke i odlučio da ih restaurira, masteruje i objavi na kompilaciji Zagreb Rap Demo (1985–1992). Posetioci će imati priliku da premijerno čuju prvu zagrebačku rap generaciju koja je snimala demo materijale samo kako bi ih mogli pustiti u Slavinovoj emisiji. Tako će se imena kao što su M.C. Be-Bop Dodo, The Silent Bomb, Master Keops, DIFFO, W.F.P., Fresh Style i ET prvi put naći na zvaničnom izdanju: limitiranoj kaseti, duplom vinilu i na svim digitalnim platformama. Album sa čak 16 nikada objavljenih pesama, uključujući i originalne radijske najave Slavina Balena, trenutno je u štampi i biće objavljen za Udrugu Blackout Hip-Hop i Dallas Records.
Dok su se u Hrvatskoj i Jugoslaviji u prvoj polovini 80-ih postavljali temelji hip-hop kulture, sličan proces odvijao se i u Mađarskoj. Za same početke svakako se uzima pesma „Lépjük a lépcsőt“ Miklósa Fenyőa iz 1983. godine, koja je, kao prva domaća breakdance pesma, označila uvođenje osnovnih elemenata ovog žanra. U kontekstu ove manifestacije, vredi istaći da je pre tačno 30 godina, 1995. godine, u Budimpešti (pa i u Mađarskoj) otvorena prva značajna hip-hop prodavnica ploča, Hip Hop Syndicate, gde je koautor izložbe DJ GYöReMiX! bio upravnik i glavni izvor hip-hop informacija, privlačeći brojne ljubitelje kulture. Istovremeno je počela i produkcija mixtapeova, ploča, a kasnije i CD-a, što je značajno doprinelo širenju hip-hop kulture u susednoj državi.
Zbog obimnosti Phillijeve kolekcije, ali i vrlo ličnih priča i svedočenja koja je proživeo tokom više decenija aktivnog učešća na hip-hop sceni, u okviru izložbe biće predstavljen i katalog na 48 stranica sa probranim memorabilijama. Značajan doprinos i garanciju kvaliteta ovog izdanja svakako su dale fotografije poznatog beogradskog fotografa Marka Obradovića Edgea, a u njemu će biti zastupljeni i eksponati iz Mađarske.
Međunarodni EU projekat She Raps („One repuju“), čiji je cilj osnaživanje i profesionalizacija ženskih izvođača, već je prilično odmakao u svom procesu. Ovom prilikom pobednice državnih takmičenja iz Belgije (Raivy, Kari Bee), Francuske (2L, Yelsha, Yend), Portugala (Tsuki, Mary M, Vanessa Parish Crooks), Slovenije (Sahareya) i Crne Gore (Eli Džejn) dolaze u Zagreb kako bi se prvi put upoznale i snimile zajedničku pesmu sa proslavljenim producentom Kooladeom u studiju United Pop Akademije. Njihov nastup zakazan je za sredu, 26. februara, u Institutu Liszt i svakako ga treba podržati. Glavni partner projekta Monkey Shoulder obezbedio je piće dobrodošlice za sve posetioce. Treba napomenuti da je izložbu podržala i Turistička zajednica grada Zagreba, dok je za vizuelni identitet zaslužna kreativna agencija Stožer.